sobota, 28 listopada 2015

244. Te lepsze

Kiedy piekłam ostatnią jednoporcjową tartę? - Szczerze nie pamiętam - dlatego dzisiaj pojawia się na moim talerzu. Bo weekend to przecież czas na "te lepsze" poranki. Kakaowy spód tarty wykonałam z mąki orkiszowej, do ciasta dodałam także startą surową pietruszkę. Puszysty krem był kokosowy z aromatyczną nutą pomarańczy. Gotową tartę podałam z bananem oraz mandarynkami, a także z migdałami i wiórkami kokosowymi.

Kakaowa tarta orkiszowa z pietruszka, z kremem* kokosowo-pomarańczowymi, podana z migdałami, wiórkami kokosowymi, czekososem, bananem i mandarynką

*naturalny serek (Bieluch) + ubite białko + wiórki kokosowe + suszona skórka pomarańczy

Tydzień za tygodniem... Kto by pomyślał, że już niebawem rozpocznie się grudzień..?
Miłego dnia! :)

sobota, 21 listopada 2015

243. Dwa

Ostatnio powtarzałam się z plackami, teraz powtarzam się z owsiankami, a dokładniej kremami owsianymi. Oby dwa śniadania ugotowałam na mleku, dla konsystencji dodałam ubite białko jajka.
Pierwszego dnia postawiam na kakaowe smaki z dodatkiem jagód, drugiego zas na kokosowe z dodatkiem malin. W każdej misce pojawiły się obowiązkowo owoce oraz bakalie. Male
przypomnienie wakacyjnych smaków.

Kakaowo-jagodowy krem owsiany z ubitym białkiem, podany z jabłkiem, jagodami, migdałami, wiórkami kokosowymi i czekososem

Kokosowo-malinowy krem owsiany z ubitym białkiem, podany z jabłkiem, malinami, pestkami dyni, platkami i wiórkami kokosa

Kolejny weekend! Jak pogoda dopisze, to i humor dopisze i plany wypala! Wszystko sie okaze!
Milego dnia! :)

środa, 18 listopada 2015

242. Trzeci raz

Tak, dzisiejszy dzień znów rozpoczynam plackami. Tym razem jednak zupełnie innymi niż poprzednie. Postawiłam na wegańskie placki - na naturalnym soku pomarańczowym, z dodatkiem mielonego lnu. Do placków na drobnych oczkach starłam marchewkę, wkroiłam także jabłko. Mąka kukurydziana oraz sok nadały im pomarańczowy kolor. Całość podałam oczywiście z pomarańczą oraz sezonowym jabłkiem, nie zabrakło także orzechów - arachidowych, a także słynnego czekososu.

Kukurydziane placki marchewkowe na soku pomarańczowym z kawałkami jabłka, podane z pomarańczą, jabłkiem, orzechami arachidowymi i czekososem

Jak już nie raz wspominałam współpracuję z firmą Skworcu. Wczoraj dotarła do mnie kolejna już paczka. Firma Skworcu charakteryzuje się szerokim asortymentem oraz bardzo wysoką jakością produktów. Tym razem w przesyłce znalazłam : orzechy pecan, mąkę orkiszową oraz ryżową, wiórki kokosowe, płatki kokosa, napój kokosowy, kakao naturalne, ziarno kakaowca, kaszę pęczak oraz kuskus, tahini, skórkę pomarańczy, nasiona chia, pyłek pszczeli, pestki dyni, cukier trzcinowy, rodzynki, płatki żytnie, suszony czosnek i pietruszkę. Paczka przyszła jak zwykle w błyskawicznym tempie, nie muszę wspominać, że wszystkie produkty były starannie zapakowane. Teraz czas na próbowanie! Ja oczywiście polecam! :)

Poniedziałek za nami, wtorek również. Można powiedzieć, że już połowa tygodnia. Dzisiejszy dzień zapowiada się jak zwykle na zabiegany. Na szczęście mam tylko pięć lekcji, więc znajdę chwilę również dla siebie.
Miłego dnia! :)

niedziela, 15 listopada 2015

241. Kakao i kokos i kawa

Znów poranek spędzam nad patelnią i znów smażę placki. Tym razem w ciemnej wersji - kakaowe z aromatyczną kokosową nutą. Wykonane z mąki kukurydzianej, na naturalnym kefirze z kawałkami dojrzałego banana. Podane także z bananem oraz obowiązkowo z bakaliami - migdałami. Dodatkowo zimny, kakaowo-kawowy koktajl na bazie kefiru. Prosto i bez wymysłów.

Kakaowo-kokosowe placki kukurydziane na kefirze z kawałkami banana, podane z bananem, migdałami, wiórkami kokosowymi i mielonymi migdałami;
koktajl kakao-kawa

Nie wiem kiedy minął kolejny tydzień listopada! Ten jak poprzednie - pracowity i zabiegany. Tylko środa była chwilą odpoczynku. Myślę, że po świętach wszystko się unormuje, a ja nie będę miała tylu obowiązków co do tej pory.
Muszę także wziąć się trochę za naukę, ten semestr będzie wyjątkowo krótki. Moje województwo ferie będzie miało w pierwszym terminie.
Szkoła, różnego typu zajęcia, próby, odpoczynek, przyjaciele, przyjemności... na razie udaje mi się to wszystko połączyć!
Miłego dnia! :)

środa, 11 listopada 2015

240. Jak drożdże to i jabłko

Owsianki i placki to ostatnio moje najczęstsze śniadania. Szybkie, proste, bez wymysłów. Dzisiaj wracam do dziecięcych smaków - drożdżowych racuchów z sezonowymi jabłkami. Wykonałam je z mąki owsianej oraz jaglanej z dodatkiem kremowego jogurtu naturalnego. Do ciasta dodałam także biały mak. Placki podałam obowiązkowo z jabłkiem, a także migdałami i makiem.

Drożdżowe placki owsiano-jaglane z makiem i jabłkami, podane z jabłkiem, migdałami, makiem i mielonymi migdałami

Obiecałam i słowa nie dotrzymałam. Miałam pojawiać się co tydzień w weekendy. Ostatni jednak spędziłam u przyjaciółki, a dwa tygodnie temu także coś mi wypadło. Pojawiam się za to dziś!
Co u mnie? Dzieje się bardzo dużo. Każdy dzień jest praktycznie ustalony co do godziny. Codziennie mam jakieś zajęcia popołudniowe, co skutkuje urwaniem głowy. Ale jak już wspominałam - lubię to.
W mojej głowie również dużo się dzieje. Pewne rzeczy już poukładałam, inne wciąż czekają w kolejce. Wiem jedno - jest dobrze i będzie dobrze!
Miłego dnia! :)